Mersin Büyükşehir Belediyesi, sahilllerde vermiş olduğu hizmelerde göz doldurmaya devam ederken, yapılan çalışmalar neticesinde Mersin’de halk plajının ilk mavi bayrağını Kızkalesi sahilinde aldı.

Mavi Bayrağı göndere çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Mersin sahillerinde bu bir ilk ve son olmayacak. Bundan sonra da devam edecek. Bizim amacımız Mersin sahillerinin tamamını mavi bayrak bayraklı hale getirmek” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş Kızkalesi Halk Plaj’ ında mavi bayrak alabilmek için gerekli 33 kriteri yerine getirerek, plaja ilk mavi bayrağı kazandırdı. Büyükşehir Belediyesi ilerleyen zamanlarda Mersin’ in bütün plajlarını mvi bayraklı hale getirmeyi hedefliyor.

Başkan Kocamaz, mavi bayrağı göndere çektikten sonra yaptığı konuşmada , “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana sahillerdeki bu keşmekeşliği ortadan kaldırmak için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Sahillerin bir an evvel Büyükşehir Belediyesi’ ne tahsis edilmesini ve tek elden bu bölgede vatandaşlarımızın denize girmesini sağlamak üzere bir görev talebinde bulunduk. Tabi henüz her taraf Büyükşehir’ e tahsis edilmiş değil ama tahsis edilen yerlerde bizim amacımız Mersin sahillerinin tamamını mavi bayraklı hale getirmek. Plajlar konusunda bu bir ilk. İnşallah son da olmayacak. Biz bundan sonra da bu gayretlerimizi sürdüreceğiz ve bize tahsis edilen yerlerin tümünü mavi bayraklı hale getireceğiz. Şu anda otellerimizde mavi bayraklar var ama sahiller olarak bu bir ilk ve son da olamayacak. Bundan sonra devam edecek” ifadelerini kullandı.

Elde edilen mavi bayrakları gören yetkililerin bu güne kadar tahsis edilmeyen plajları da Büyükşehir’ e tahsis etmeleri temennisinde bulunan Başkan Kocamaz, “Burada amacımız vatandaşımızı daha rahat ettirmek ve kontrollü bir şekilde birilerinin baskısını alet etmeden, birilerinin ekonomik egemenliğine buraları geçirmeden en kaliteli hizmeti vatandaşımıza vermek istiyoruz. Arkadaşlarımız geçmişten alınan derslerle de titiz davranıyor ve vatandaşlarımıza daha kaliteli hizmet veriyorlar. Ben bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve gayretlerinin artarak devam etmesini umuyorum. Mavi bayraklarımızın da inşallah diğer plajlarımıza aynı şekilde yansımasını temenni ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Mavi Bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüyken, bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yöntemi ile can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplanıyor.

Plajda gerekli ilk yardım malzemelerinin bulunmasından tutun da, kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planlarına, plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı alınabilecek önlemlerin hepsi MBB Denizkızı Turizm A.Ş tarafından yerine getirildi.

Plajlardaki yüzme suyu kaliteleri mükemmel, iyi ve kötü olarak değerlendirmeye tabi tutulurken, Kızkalesi sahilinden alınan numuneler ve yapılan analizler sonucunda sahilin yüzme suyu kalitesi A kalite olarak değerlendirildi.

Belde de en az bir mavi bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunması şartı kapsamında, MBB Denizkızı Turizm A.Ş tarafından kurulan ‘Engelli Plajı’ ile engelli bireyler, denizin keyfini artık hiçbir engel olmadan doyasıya çıkarabiliyor. Aynı zamanda mavi bayrağın bulunduğu noktada engelli tuvaleti, erişim rampası ve şezlonglardan da engelli bireyler faydalanabiliyor.

Çevre eğitimi ve bilgilendirme başlığı altında sezon süresince farklı kategorilerde en az 5 çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir kriterine uygun olarak, 5 etkinlik düzenleyecek. Bunlardan ilkini hayata geçiren personeller, sigara izmariti toplama etkinliği ile çevre temizliğine dikkat çekerken, plaj kullanıcıları ile birlikte toplanan izmaritler pet şişeler ile sahilde sergileniyor. Kalan 4 etkinlik de bu sezon boyunca yapılacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi sayesinde sanayi ve kanalizasyon atıkları da plaj alanını etkilemiyor. Plajda hizmet veren tuvalet ve duşların atıkları arıtılıyor ve sahillere herhangi bir atık gitmiyor.

0 Yorum

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol
Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)