MBB Denizkızı Turizm A.Ş tarafından Kızkalesi ve Susanoğlu sahillerinde yapılan hummalı çalışmalar sonucunda engelli plajı hizmete açıldı. Engelsiz bir şehir haline getirilmeye çalışılan Mersin’ de, sahillerdeki engellerin de kaldırılması için Mersin Büyükşehir Belediyesi var gücüyle çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Kızkalesi’ nde ve Susanoğlu’ nda uluslararası standartlardaki engelli plajlarını engelli bireylerin hizmetine soktu. Engelli bireyler, ahşap hasır yoldan başlayarak denize kadar hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan suyla buluşabiliyor. Suya girdikten sonra ise engelli plajında denizin keyfini doyasıya çıkarabiliyor.

MBB Denizkızı Turizm A.Ş tarafından kurulan engeliz plajın tabanı kuma oturduğu için herhangi bir çökme ve yıkılma tehlikesi arz etmiyor. Ayağını denize sokabilme fırsatı bulan engelli bireylerin daha önce tekerlekli sandalye ile denize girilmesi mümkün  değilken, artık tekerlekli sandalyeyle bile denizin keyfini sürebilecekler. Görme engelli bireyler de plajda koruma alanı bulunduğu için ve plajın derinliği de fazla olmadığından, yanlarında birer refakatçi ile veya kendileri tek başlarına denize girebilecekler. Tekerlekli sandalye ile girmek isteyen bireyler de plajı dönüşümlü olarak kullanacak aynı zamanda, engelli bireylerin rahatlığı adına plajlarda tekerlekli sandalyeler bulunuyor.

MBB Denizkızı Turizm A.Ş ilerleyen yıllarda da çalışmalarını devam ettirerek tüm sahillerde ‘Engelli Plajı’ kurmayı hedefliyor.

0  Yorum

× Yorumlar: Henüz Yorum Eklenmemiş. İlk Yorum Yapan Sen Ol.
Ad Soyad (*)
E-Posta
Yorumunuz (*)